Aukso spalva interjere

Aukso spalva interjere kuri laiką yra gan populiari, kai kuriuose šalyse ji net gavo metų spalvos titulą, nors dar ne taip seniai, po milžiniško populiarumo ir pasekoje sekančio persisotinimo jai prilipdė kičo etiketę. Dabar į šiuolaikiškus namus ši spalva įsiveržė su nauja jėga ir yra visai kitaip interpretuojama. Tad kečiame žvilgtelėti į šią interjero tendenciją iš arčiau ir sužinoti, kaip panaudoti aukso spalvos elementus interjere skoningai.



Auksinė spalva tinka tiek nedideliems, tiek erdviems kambariams. Brangųjį metalą primenanti apdaila ir detalės sukuria pakylėtą interjero nuotaiką, o praktiškąja prasme tokie paviršiai, atspindėdami šviesą, vizualiai praplečia erdvę, pripildo ją spindesių. Tačiau jos perteklius sunkiai priimtinas akims, ypač ryškiai apšviestose patalpose, kur auksinė spalva dar ir meta atspindžių – jeigu jų daug, tai gali sukelti diskomforto jausmą. Taigi atsižvelgiant į apšvietimą interjero elementus reikia išdėstyti labai apgalvotai. Kiek yra ne per daug?  Profesionalai apie aukso spalvą kalba labai prieštaringai – vieni tvirtina, kad interjere ja dekoruotų paviršių galėtų būti ne daugiau nei dešimtadalis, kiti leidžia jai skirti iki trečdalio ploto. Bet kuriuo atveju visi dizaineriai vieningai sutaria, kad svarbiausia – saiko jausmas ir stiliaus pojūtis, ir ši spalva neatrodys pretenzingai.

Pasirinkus aukso spalvą nuspręskite, ar naudosite ją kaip foną ar kaip akcentą. Jei didelės sienų plokštumos blizgios, visa kita, išskyrus vieną kitą smulkų aksesuarą, turėtų būti gerokai ramesnių spalvų. Arba atvirkščiai – baltų sienų fone galima įkomponuoti auksaspalvių baldų ar aksesuarų. Jei interjere vyrauja šviesūs pasteliniai atspalviai, auksaspalvė tekstilė, šviestuvai, vazonai,  įspūdingai išryškėja baldų furnitūra. Pravartu atminti, kad šviesesni auksiniai atspalviai labiau tinka kaip fono paviršiai, o tamsesni, sodresni – kaip akcentai.

Auksas būna įvairių spalvų, tačiau interjerine auksine laikome gelsvą metalinio spindesio spalvą. Parinkti jai draugiją nelengva: aukso spalvos efektas priklauso ir nuo ją supančių kitų spalvų. Paprasčiausias sprendimas – derinti su daugeliu šviesių ir pastelinių atspalvių. Toks derinys kaip auksinė ir padūmavusios pilka, balta ar gelsva sukuria lengvumo įspūdį, nuteikia raminamai. Jei norisi interjerui suteikti „svorio“, pabrėžti prabangos įspūdį, aukso spalvai suspindėti padeda šokoladiniai ir terakotiniai atspalviai. O juoda ir auksinė – elegantiškumo viršūnė. Tiesa, juoda turėtų vyrauti, o aukso spalva gali būti naudojama sienoms apdailinti, durų rankenoms, baldų furnitūrai, aksesuarams. Kitus atspalvius reikia priderinti labai atsargiai, ryškių geriau apskritai vengti.

Įdomu ir tai, kad nuotraukose ir realybėje aukso spalva atrodo skirtingai. Taip yra dėl metalo spindesio, kurio negali atkartoti nei popierius, nei kompiuterio monitorius, ir tik mūsų akys mato ją tokią, kokia iš tiesų yra.


Patarimas

Nepersūdyti naudojant aukso spalvą padeda asimetrijos principas – vizualiai atrodo labai įspūdingai. Auksaspalviais tapetais dekoruokite tik vieną sieną, kitos gali būti pastelinės. Paveikslus, veidrodį ar laikrodį su spindinčiais rėmais taip pat kabinkite tik ant vienos sienos, tas pats galioja pagalvėms ir kitoms detalėms.

Aukso vertės sprendimai

X Ant šviesiai nudažytų sienų keletas chaotiškų aukso spalvos potėpių atrodys ir įdomiai, ir originaliai, o kompoziciją papildys dar vienas kitas spindintis akcentas.
X Klasikinis variantas – aukso spalvos medinių baldų karkasai, o šiuolaikinis – šia spalva dekoruoti jų odos ar tekstilės apmušalai.
X Nespalvotos nuotraukos įspūdingai atrodo su spindinčiais rėmais, o dramatiškumui sustiprinti sieną galima nudažyti juodai.
X Mažų auksaspalvių plytelių mozaika tinka apklijuoti net ir minimalistinio stiliaus virtuvės sieną virš darbastalio.